"GrÃ¥alver" och "Kläder och tyger, priser": Skillnader mellan sidorna
(Skillnad mellan sidor)
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
Albrekt (diskussion | bidrag) (Skapade sidan med '==Tyger== {|- |'''Namn'''||'''Pris/aln (i silvermynt)''' |- |Linnetyg||2 |- |Grovt linne||1,8 |- |Vadmal [ylletyg]||1 |- |Kläde [ylletyg]||1,5 |- |Diamantkypert||2,2 |- |Tunn k…') |
|||
Rad 1: | Rad 1: | ||
==Tyger== | |||
{|- | |||
|'''Namn'''||'''Pris/aln (i silvermynt)''' | |||
|- | |||
|Linnetyg||2 | |||
|- | |||
|Grovt linne||1,8 | |||
|- | |||
|Vadmal [ylletyg]||1 | |||
|- | |||
|Kläde [ylletyg]||1,5 | |||
|- | |||
|Diamantkypert||2,2 | |||
|- | |||
|Tunn kypert||1,8 | |||
|- | |||
|Siden||12 | |||
|- | |||
|Lampas||1,8 | |||
|- | |||
|Brokadtyg, ylle||5 | |||
|- | |||
|Damast i linne||3 | |||
|- | |||
|Kamgarnsdamast||2,2 | |||
|- | |||
|Övriga ylletyger||1 - 3,5 | |||
|- | |||
|Filtat ylle||2 | |||
|- | |||
|Hampa||2,5 | |||
|- | |||
|Bomull||7 | |||
|- | |||
|Sammet||5 | |||
|} | |||
===Erebspecifika Tyger=== | |||
====[[Berendien]]==== | |||
{|- | |||
|'''Namn'''|| '''Pris/aln (i silvermynt)''' | |||
|- | |||
|Grilny-tyg|| 3,3 | |||
|- | |||
|} | |||
==Kläder== | |||
{|- | |||
|'''Namn'''||'''Vikt (kg)'''||'''Pris i silvermynt''' | |||
|- | |||
|Barett||0,1||15 | |||
|- | |||
|Bälte [läder]||0,2||10 | |||
|- | |||
|Chaperone||0,1||12 | |||
|- | |||
|Hatt||0,1||30 | |||
|- | |||
|Stråhatt|| - ||3 | |||
|- | |||
|Hattfjäder|| - ||0,5 | |||
|- | |||
|Mantel||0,35||30 | |||
|- | |||
|Tunika||0,25||20 | |||
|- | |||
|Handskar [läder]||0,1||10 | |||
|- | |||
|Yllevantar|| - ||3 | |||
|- | |||
|Silkeshandskar|| - ||45 | |||
|- | |||
|Hjälmplym|| - ||10 | |||
|- | |||
|Mantelspänne|| - ||5 | |||
|- | |||
|Brosch [enkel|| - ||10 | |||
|- | |||
|Hätta||0,1||4 | |||
|- | |||
|Struthätta||0,1||8 | |||
|- | |||
|Sandaler||0,1||10 | |||
|- | |||
|Remkängor||0,3||40 | |||
|- | |||
|Remstövlar, låga||0,3||38 | |||
|- | |||
| - höga||0,45||44 | |||
|- | |||
|Vristsnörskor||0,2||60 | |||
|- | |||
|Vristsnörstövlar||0,45||70 | |||
|- | |||
|Slejfskor||0,2||40 | |||
|- | |||
|Snabelskor||0,2||65 | |||
|- | |||
|Särk||0,2||15 | |||
|- | |||
|Kjortel||0,2||20 | |||
|- | |||
|Klänning||0,25||50 | |||
|- | |||
|Slokhatt|| - ||25 | |||
|- | |||
|Underkläder i linne|| - ||20 | |||
|- | |||
|Skjorta|| - ||30 | |||
|- | |||
|Munkkåpa||1||80 | |||
|- | |||
|Kåpa||1||100 | |||
|- | |||
|Kilt||0,3||30 | |||
|- | |||
|Byxor||0,3||25 | |||
|- | |||
|Jacka||0,5||30 | |||
|- | |||
|Patinor||0,25||3 | |||
|- | |||
|Jalabi||0,15||10 | |||
|- | |||
|Kaftan||0,35||60 | |||
|- | |||
|Houpelande||0,45||85 | |||
|- | |||
|Blygdkapsel i läder||0,1||15 | |||
|- | |||
|Coronett|| - ||15 | |||
|- | |||
|Slöja|| - ||10 | |||
|- | |||
|Henin||0,1||50 | |||
|- | |||
|Huvudduk||0,15||6 | |||
|- | |||
|Långväst||0,25||40 | |||
|- | |||
|Pösbyxor||0,2||25 | |||
|- | |||
|} |
Versionen från 5 maj 2014 kl. 08.36
Tyger
Namn | Pris/aln (i silvermynt) |
Linnetyg | 2 |
Grovt linne | 1,8 |
Vadmal [ylletyg] | 1 |
Kläde [ylletyg] | 1,5 |
Diamantkypert | 2,2 |
Tunn kypert | 1,8 |
Siden | 12 |
Lampas | 1,8 |
Brokadtyg, ylle | 5 |
Damast i linne | 3 |
Kamgarnsdamast | 2,2 |
Övriga ylletyger | 1 - 3,5 |
Filtat ylle | 2 |
Hampa | 2,5 |
Bomull | 7 |
Sammet | 5 |
Erebspecifika Tyger
Berendien
Namn | Pris/aln (i silvermynt) |
Grilny-tyg | 3,3 |
Kläder
Namn | Vikt (kg) | Pris i silvermynt |
Barett | 0,1 | 15 |
Bälte [läder] | 0,2 | 10 |
Chaperone | 0,1 | 12 |
Hatt | 0,1 | 30 |
Stråhatt | - | 3 |
Hattfjäder | - | 0,5 |
Mantel | 0,35 | 30 |
Tunika | 0,25 | 20 |
Handskar [läder] | 0,1 | 10 |
Yllevantar | - | 3 |
Silkeshandskar | - | 45 |
Hjälmplym | - | 10 |
Mantelspänne | - | 5 |
Brosch [enkel | - | 10 |
Hätta | 0,1 | 4 |
Struthätta | 0,1 | 8 |
Sandaler | 0,1 | 10 |
Remkängor | 0,3 | 40 |
Remstövlar, låga | 0,3 | 38 |
- höga | 0,45 | 44 |
Vristsnörskor | 0,2 | 60 |
Vristsnörstövlar | 0,45 | 70 |
Slejfskor | 0,2 | 40 |
Snabelskor | 0,2 | 65 |
Särk | 0,2 | 15 |
Kjortel | 0,2 | 20 |
Klänning | 0,25 | 50 |
Slokhatt | - | 25 |
Underkläder i linne | - | 20 |
Skjorta | - | 30 |
Munkkåpa | 1 | 80 |
Kåpa | 1 | 100 |
Kilt | 0,3 | 30 |
Byxor | 0,3 | 25 |
Jacka | 0,5 | 30 |
Patinor | 0,25 | 3 |
Jalabi | 0,15 | 10 |
Kaftan | 0,35 | 60 |
Houpelande | 0,45 | 85 |
Blygdkapsel i läder | 0,1 | 15 |
Coronett | - | 15 |
Slöja | - | 10 |
Henin | 0,1 | 50 |
Huvudduk | 0,15 | 6 |
Långväst | 0,25 | 40 |
Pösbyxor | 0,2 | 25 |